Pri vybavovaní krstu, sobáša či pohrebu, alebo krstného listu, je potrebné dodržiavať  zákon o ochrane osobných údajov 428/2002 Z.z v znení novely 90/2005 Z.z. a 122/2013 Z.z. Preto je potrebné, aby si každý vybavoval svoje veci sám – najmä ak ide o dospelého človeka – a nie cez rodiča, susedu či známeho. Krst dieťaťa prídu nahlásiť na faru v Tužine rodičia dieťaťa, alebo aspoň jeden z nich, a prinesú si so sebou rodný list dieťaťa.

Krst (lat. baptizmus) sa nazýva podľa hlavného obradu, ktorým sa udeľuje: krstiť (gr. baptizein) znamená “ponoriť”, “pohrúžiť”. “Ponorenie” do vody symbolizuje pochovanie katechumena v Kristovu smrť, odkiaľ vychádza cez vzkriesený s ním ako “nové stvorenie” (2 Kor 5,17; Gal 6,15) (KKC 1214)

Sviatosť krstu sa vysluhuje spravidla v sobotu dopoludnia vo farskom kostole alebo v nedeľu dopoludnia počas sv. omše. Pri nahlásení krstu sa kňaz dohodne s rodičmi na termíne krstu a na ďalšom spoločnom stretnutí –  poučení pred krstom. Toto stretnutie zvyčajne býva v sobotu dopoludnia v čase, na ktorom sa spoločne dohodne kňaz s rodičmi. V prípade, že rodičia dieťaťa nemajú trvalý pobyt na území farnosti a ani sa prechodne bytom nezdržiavajú viac ako 3 mesiace na jej území, na poučenie pred krstom si so sebou prinesú aj „LICENCIU ku krstu“ (dovolenie krstiť v inej farnosti) od farára farnosti, do ktorej patria podľa svojho trvalého bydliska.

Na krst je potrebné priniesť sviečku a krstnú košieľku, na ktorú sa vyšije meno dieťaťa a dátum krstu.

POŽIADAŤ O UDELENIE SVIATOSTI KRSTU MÔŽU IBA RODIČIA DIEŤAŤA

Podmienky pre udelenie sviatosti krstu sú:

1. slobodné a zodpovedné rozhodnutie rodičov
  2. predpoklad kresťanskej výchovy dieťaťa

Je veľmi dobré, ak:

1. rodičia sú cirkevne zosobášení
  2. rodičia plnia svoje kresťanské poslanie (pravidelná modlitba, nedeľná sv. omša, aspoň raz počas roka pristúpiť k svätej spovedi a sv. prijímaniu a život, ktorý nevedie k verejnému pohoršeniu)

Povinnosti krstných rodičov:

Krstní rodičia majú pomáhať rodičom v kresťanskej výchove. Preto úlohu krstných rodičov môžu vziať na seba tí, ktorí:

1. majú najmenej šestnásť rokov
  2. sú pobirmovaní
  3. ak sú manželia, je potrebné, aby boli cirkevne sobášení
  4. si plnia svoje kresťanské poslanie (ako u rodičov pokrsteného dieťaťa)

Rodičia, krstní rodičia a ostatní členovia rodiny nech pred prijatím krs­tu dieťaťa pristúpia ku sviatosti zmierenia, aby aj oni sami boli počas krstu dieťaťa v posväcujúcej milosti. Ak sú krstní rodičia z inej farnosti, nech si prinesú krstný list.

Krstným   rodičom   nemôže  byť  človek  neveriaci ,  nepraktizujúci  vieru ,  civilne rozvedený, žijúci v konkubináte, žijúci  vo  voľnom  vzťahu,  človek  iného vierovyznania. Vo  všetkých  takýchto  prípadoch  môže  byť  daná  osoba  prítomná  pri  krste,  no je vedená ako    s v e d o k    krstu ale nie ako krstný rodič.

Obrad krstu dieťaťa prebieha nasledovne

I. Privítanie

Kňaz po prežehnaní a pozdrave, privíta rodičov a prítomných. Potom sa opýta rodičov, čo si žiadajú od Cirkvi pre svoje dieťa. Rodičia odpovedia: “KRST“. Na otázku, aké meno dávate svojmu dieťaťu, rodičia povedia meno dieťaťa. Na otázku, či sú si vedomí povinnosti vychovávať dieťa vo viere…, rodičia povedia: “ÁNO“. Následne sa kňaz spýta krstných rodičov, či sú im ochotní v tom pomáhať. Krstní rodičia odpovedia: “ÁNO“. Potom kňaz   poznačí  dieťa  znakom  kríža  –  urobí  mu  krížik  na  čele .  Po  kňazovi  podobne

urobia aj rodičia a krstní rodičia.

1. Bohoslužba slova

Nasleduje hlásanie Božieho slova. Číta sa úryvok, ako Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša
v Jordáne. Kňaz v krátkom príhovore povzbudí prítomných k nasledovaniu Krista
a k vedeniu dieťaťa ku Kristovi. Nasledujú modlitby za dieťa, rodičov a krstných rodičov.

Zrieknutie satana. Nasleduje exorcizmus, čo je modlitba, v ktorej sa kňaz obracia na Boha s prosbou o oslobodenie dieťaťa od dedičného hriechu a ochranu pred pokúšaním Diabla. Súčasne   pomaže   dieťa   olejom   katechumenov   na   hrudi  dieťaťa  –  na  znak   boja

proti zlu.

III. Slávnosť krstu

Kňaz posvätí vodu, ktorou bude dieťa pokrstené. Všetci odpovedajú: “VELEBÍME ŤA, BOŽE“. Potom nasleduje zrieknutie sa satana a vyznanie hriechu. Na tri otázky: “Zriekate sa zlého ducha…?” odpovedia rodičia a krstní rodičia: “ZRIEKAM“. Na tri otázky: “Veríte v Boha…?” odpovedia rodičia a krstní rodičia: “VERÍM“.

Kňaz naleje trikrát vodu na čelo dieťaťa, pričom hovorí: „Meno dieťaťa, ja ťa krstím
v mene Otca i Syna i Ducha Svätého
“. Po krste pomaže dieťa krizmou na čele. Potom odovzdá dieťaťu biele rúcho (krstnú košieľku). Následne odovzdá zažatú krstnú sviecu (zažne ju od veľkonočnej sviece – Paškála, ktorá je symbolom Zmŕtvychvstalého Krista). V mene dieťaťa a za dieťa sa všetci pomodlia modlitbu Pána – Otče náš.

Potom rodičia nasledujúcou modlitbou, obetujú svoje dieťa nebeskému Otcovi:

BOŽE, ŽEHNAJ NAŠE DIEŤA,
ABY JEHO ŽIVOT BOL TEBE NA SLÁVU,
JEMU NA SPÁSU,
NÁM NA RADOSŤ
A SVETU NA OSOH
.

Nakoniec kňaz požehná matku dieťaťa (je vhodné, aby pri tom matka držala dieťa
v náručí) a otca dieťaťa. Napokon kňaz požehná všetkých prítomných.

1. Krst dospelého

Sviatosť krstu sa udeľuje aj dospelým, ktorí požiadajú o jej vyslúženie a absolvujú potrebnú prípravu, tzv. katechumenát. Príprava zvyčajne trvá 2 roky. Dospelí pri krste zároveň prijímajú ja ďalšie tzv. iniciačné sviatosti – sv. prijímanie aj  sv. birmovania.

Ak sa nedohodne inak, tak krst dospelých prioritne vysluhuje diecézny otec biskup vo svojej katedrále v Banskej Bystrici na Bielu sobotu počas slávenia obradov Liturgie vzkriesenia Pána. S povolením diecézneho biskupa je však možné, aby katechumen prijal krst + iniciačné sviatosti aj v inom termíne a to vo farskom kostole farnosti, do ktorej patrí podľa svojho bydliska.