Krst
Pri vybavovaní krstu, sobáša či pohrebu, alebo krstného listu, je potrebné dodržiavať zákon o ochrane osobných údajov 428/2002 Z.z v znení novely 90/2005 Z.z. a 122/2013 Z.z. Preto je potrebné, aby si každý vybavoval svoje veci sám – najmä ak ide o dospelého človeka – a nie cez rodiča, susedu či známeho. Krst dieťaťa prídu nahlásiť na faru v Tužine rodičia dieťaťa, alebo aspoň jeden z nich, a prinesú si so sebou rodný list dieťaťa.
Krst (lat. baptizmus) sa nazýva podľa hlavného obradu, ktorým sa udeľuje: krstiť (gr. baptizein) znamená “ponoriť”, “pohrúžiť”. “Ponorenie” do vody symbolizuje pochovanie katechumena v Kristovu smrť, odkiaľ vychádza cez vzkriesený s ním ako “nové stvorenie” (2 Kor 5,17; Gal 6,15) (KKC 1214)
Sviatosť krstu sa vysluhuje spravidla v sobotu dopoludnia vo farskom kostole alebo v nedeľu dopoludnia počas sv. omše. Pri nahlásení krstu sa kňaz dohodne s rodičmi na termíne krstu a na ďalšom spoločnom stretnutí – poučení pred krstom. Toto stretnutie zvyčajne býva v sobotu dopoludnia v čase, na ktorom sa spoločne dohodne kňaz s rodičmi. V prípade, že rodičia dieťaťa nemajú trvalý pobyt na území farnosti a ani sa prechodne bytom nezdržiavajú viac ako 3 mesiace na jej území, na poučenie pred krstom si so sebou prinesú aj „LICENCIU ku krstu“ (dovolenie krstiť v inej farnosti) od farára farnosti, do ktorej patria podľa svojho trvalého bydliska.
Na krst je potrebné priniesť sviečku a krstnú košieľku, na ktorú sa vyšije meno dieťaťa a dátum krstu.
POŽIADAŤ O UDELENIE SVIATOSTI KRSTU MÔŽU IBA RODIČIA DIEŤAŤA
Podmienky pre udelenie sviatosti krstu sú:
- slobodné a zodpovedné rozhodnutie rodičov
- predpoklad kresťanskej výchovy dieťaťa
Je veľmi dobré, ak:
- rodičia sú cirkevne zosobášení
- rodičia plnia svoje kresťanské poslanie (pravidelná modlitba, nedeľná sv. omša, aspoň raz počas roka pristúpiť k svätej spovedi a sv. prijímaniu a život, ktorý nevedie k verejnému pohoršeniu)
Povinnosti krstných rodičov:
Krstní rodičia majú pomáhať rodičom v kresťanskej výchove. Preto úlohu krstných rodičov môžu vziať na seba tí, ktorí:
- majú najmenej šestnásť rokov
- sú pobirmovaní
- ak sú manželia, je potrebné, aby boli cirkevne sobášení
- si plnia svoje kresťanské poslanie (ako u rodičov pokrsteného dieťaťa)
Rodičia, krstní rodičia a ostatní členovia rodiny nech pred prijatím krstu dieťaťa pristúpia ku sviatosti zmierenia, aby aj oni sami boli počas krstu dieťaťa v posväcujúcej milosti. Ak sú krstní rodičia z inej farnosti, nech si prinesú krstný list.
Krstným rodičom nemôže byť človek neveriaci , nepraktizujúci vieru , civilne rozvedený, žijúci v konkubináte, žijúci vo voľnom vzťahu, človek iného vierovyznania. Vo všetkých takýchto prípadoch môže byť daná osoba prítomná pri krste, no je vedená ako s v e d o k krstu ale nie ako krstný rodič.
Obrad krstu dieťaťa prebieha nasledovne
I. Privítanie
Kňaz po prežehnaní a pozdrave, privíta rodičov a prítomných. Potom sa opýta rodičov, čo si žiadajú od Cirkvi pre svoje dieťa. Rodičia odpovedia: “KRST“. Na otázku, aké meno dávate svojmu dieťaťu, rodičia povedia meno dieťaťa. Na otázku, či sú si vedomí povinnosti vychovávať dieťa vo viere…, rodičia povedia: “ÁNO“. Následne sa kňaz spýta krstných rodičov, či sú im ochotní v tom pomáhať. Krstní rodičia odpovedia: “ÁNO“. Potom kňaz poznačí dieťa znakom kríža – urobí mu krížik na čele . Po kňazovi podobne
urobia aj rodičia a krstní rodičia.
- Bohoslužba slova
Nasleduje hlásanie Božieho slova. Číta sa úryvok, ako Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša
v Jordáne. Kňaz v krátkom príhovore povzbudí prítomných k nasledovaniu Krista
a k vedeniu dieťaťa ku Kristovi. Nasledujú modlitby za dieťa, rodičov a krstných rodičov.
Zrieknutie satana. Nasleduje exorcizmus, čo je modlitba, v ktorej sa kňaz obracia na Boha s prosbou o oslobodenie dieťaťa od dedičného hriechu a ochranu pred pokúšaním Diabla. Súčasne pomaže dieťa olejom katechumenov na hrudi dieťaťa – na znak boja
proti zlu.
III. Slávnosť krstu
Kňaz posvätí vodu, ktorou bude dieťa pokrstené. Všetci odpovedajú: “VELEBÍME ŤA, BOŽE“. Potom nasleduje zrieknutie sa satana a vyznanie hriechu. Na tri otázky: “Zriekate sa zlého ducha…?” odpovedia rodičia a krstní rodičia: “ZRIEKAM“. Na tri otázky: “Veríte v Boha…?” odpovedia rodičia a krstní rodičia: “VERÍM“.
Kňaz naleje trikrát vodu na čelo dieťaťa, pričom hovorí: „Meno dieťaťa, ja ťa krstím
v mene Otca i Syna i Ducha Svätého“. Po krste pomaže dieťa krizmou na čele. Potom odovzdá dieťaťu biele rúcho (krstnú košieľku). Následne odovzdá zažatú krstnú sviecu (zažne ju od veľkonočnej sviece – Paškála, ktorá je symbolom Zmŕtvychvstalého Krista). V mene dieťaťa a za dieťa sa všetci pomodlia modlitbu Pána – Otče náš.
Potom rodičia nasledujúcou modlitbou, obetujú svoje dieťa nebeskému Otcovi:
BOŽE, ŽEHNAJ NAŠE DIEŤA,
ABY JEHO ŽIVOT BOL TEBE NA SLÁVU,
JEMU NA SPÁSU,
NÁM NA RADOSŤ
A SVETU NA OSOH.
Nakoniec kňaz požehná matku dieťaťa (je vhodné, aby pri tom matka držala dieťa
v náručí) a otca dieťaťa. Napokon kňaz požehná všetkých prítomných.
- Krst dospelého
Sviatosť krstu sa udeľuje aj dospelým, ktorí požiadajú o jej vyslúženie a absolvujú potrebnú prípravu, tzv. katechumenát. Príprava zvyčajne trvá 2 roky. Dospelí pri krste zároveň prijímajú ja ďalšie tzv. iniciačné sviatosti – sv. prijímanie aj sv. birmovania.
Ak sa nedohodne inak, tak krst dospelých prioritne vysluhuje diecézny otec biskup vo svojej katedrále v Banskej Bystrici na Bielu sobotu počas slávenia obradov Liturgie vzkriesenia Pána. S povolením diecézneho biskupa je však možné, aby katechumen prijal krst + iniciačné sviatosti aj v inom termíne a to vo farskom kostole farnosti, do ktorej patrí podľa svojho bydliska.